Ökológia a kertben
Az alábbi – a későbbiekben még bővülő – linkgyűjteménnyel szeretnénk ötleteket adni a kert építéséhez, gondozásához. Biodiverzitás Zöld- …
A Tőzike tanösvénnyel párhuzamosan, de ellentétes oldalon helyezett ki 7, az érdi vízimolnárok és vízimalmok történetét bemutató táblát és hozott létre egy erről szóló ösvényt az Érdi Német Kultúr Egyesület, így a LevenDuna túraútvonallal együtt három ösvény halad egy nyomvonalon a Duna-part felé. Kőrösi Jánosné Ágnes, az érdi vízimolnárok életét és a vízimalmok működését bemutató tanösvény egyik ötletgazdája lapunknak elmondta, az ösvény ötlete onnan jött, hogy szerette volna, ha a Duna-parton kihelyeznek egy táblát azzal, hogy tilos úszni a vízben, mert ismeretei szerint legalább öten belefulladtak a Dunába korábban. A nagyobb lökést viszont Kőrösi Jánosnénak az adta, hogy talált egy, a Kárpát-medence vízimalmairól szóló könyvet, amelyben bár több mint ezer település szerepel, Érd nincs köztük, pedig itt is volt vízimalom.
Kőrösi Jánosné Ágnes elmondta, a táblákon dióhéjban próbálták megjeleníteni a kétezer éves malomtörténetet és az emberek kenyérhez való viszonyát összefoglalni, ami kiterjed a molnárok életére, az árvizekre, a mederfeltöltésekre, a céhekre és az életmódjukra. Kotroczóné Klopfer Teréz, az Érdi Német Kultúr Egyesület elnöke elmondta, 600 ezer forintos pályázatot nyújtottak be a táblák létrehozásához, végül 150 ezer forintnyi támogatást nyertek, de Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata további 400 ezer forinttal segítette az akciót, illetve több vállalkozó is kedvezményesen készítette el a táblákat és segített az anyagok beszerzésénél, szállításánál is. Kotroczóné Klopfer Teréz megjegyezte, a megmaradt faanyagokból az egyik vállalkozó két padot is készített, melyeket az ösvény melletti tábláknál telepítettek, így aki szeretne, most már megpihenhet a Duna-part felé vezető úton.
Az elnöke megjegyezte azt is, a mostani nem az első megnyert pályázatuk volt az elmúlt időszakban, hiszen az egyesület pályázatából készítették el a Kálvária templom kivilágítását, a Halla háznál is elkezdték a munkálatokat és érdi műemlékekről is létrehoztak egy háromrészes ismertetőt is.Csőzik László polgármester a kezdeményezés kapcsán úgy fogalmazott, a tanösvényre joggal lehetünk büszkék, hiszen az összefonódik Érd kulturális értékeivel. Emlékeztetett, valaha Ófalu a vízimalmokra épült, a mostani táblák pedig ezen malmok tevékenységének emlékét őrzi.
Címkék: tanösvény, Érdi Német Kultúr Egyesület„Régi érdi vagyok, de számomra is meglepő volt, mennyire jelentős volt a molnárok munkája és küldetése. Nem hittem volna, hogy a 18-19. században ez volt a fősodor. Ma ipari parkokról és kisipari szolgáltatásokról beszélünk, de akkor ez volt a város tengelye, a legfontosabb gazdasági ágazata és tulajdonképpen a fél város megélhetése múlt rajta”
– fogalmazott Csőzik László.